Menüü

Mida peaksid teadma Gran Fondost? Vastab mitmekordne osaleja Kristi Kuldkepp

13.05.2022

Tänavu kuulub Tartu Rattaralli 128 km distants esimest korda UCI Gran Fondo World Series sarja. Selleks, et sarja olemusest tekiks parem arusaam, räägib oma kogemustest Kristi Kuldkepp, kes lõpetas eelmisel aastal Bosnia ja Hertsegoviina Gran Fondo maailmameistrivõistlustel oma vanuseklassis kuuendana ning tuli F19-34 kategoorias Euroopa meistriks.

Fotol Kristi Kuldkepp. Autor: Erakogu.

Mis eristab Gran Fondot teistest võistlustest?

Suures plaanis on Gran Fondo samasugune maanteesõidu võistlus nagu iga teine, erinevus seisneb selles, et Gran Fondodel on osalejate arv reeglina suurem kui tavalisel maanteesõidu võistlusel. Gran Fondo distantsid on enamasti pikemad 120-200 km ja tõusumeetrid jäävad 2000-4000m vahele (Gran Fondot nimetatakse ka maanteesõidu maratoniks) ning Gran Fondol saavad osaleda iga tasemega sportlased ja harrastajad. Gran Fondodele eelnevad enamasti suured "pasta partyd" kus palju inimesi erinevates riikidest tulevad kokku ja saavad omavahel kogemusi jagada. Paljud ratturid harrastavad sporditurismi selliselt, et  reisivad erinevatesse riikidesse Gran Fondosid küll sõitma, kuid seejuures veedavad aega kohapeal palju pikemalt, kui vaid võistluse nädalavahetus.

 

Milline on eredaim mälestus Gran Fondol osalemisest?

Eredaim hetk Gran Fondost pärineb maailmameistrivõistlustelt. Kuna võistluspäeval olid ilmastikuolud väga kohutavad, paljud sõitjad katkestasid, sest ei suudetud sellele külmale (lund sadas ja finishis oli -2 kraadi) ja lörtsile/vihmale vastu panna siis mäletan kuidas ka mina olin juba oma mõtetes kümneid kordi seda võistlust pooleli jätnud, aga mingi sisemine tahe ei lubanud mul katkestada. Kui ma nägin silti "200m finishini", mis viis otse üles mäkke, siis ma reaalselt võtsin juba ühe jala klipist lahti ja mõtlesin, et siin on minu sõit sõidetud, mina enam seda 200m minna ei suuda. Ma isegi ei tea, mis väevõimuga ma üle finishijoone sõita jõudsin. Olin nii kurnatud, et mäletan lõpust üksikuid mälupilte. Tagantjärele mõeldes oli see minu harrastussportlase karjääri raskeim, kuid samas õnnelikum hetk.

 

Mida ootad Tartu Gran Fondo 128 km etapilt?

Kui ma nägin, et Tartu Rattaralli kuulub esimest korda UCI Gran Fondo sarja, oli mul väga hea meel, et selline vägev asi on meile koju kätte toodud. Ootan, et see Gran Fondo tooks erinevatest riikidest tugevaid mehi ja naisi meie ilusatele Lõuna-Eesti teedele sõitma. Tartu Gran Fondo erineb muidugi väga palju oma raja profiililt teistest Gran Fondodest, tuleb väga kiire sõit, aga ma loodan, et sõidetakse mõistusega ja kõik jäävad terveks.

 

Miks soovitad teistel osaleda Gran Fondol?

Hea võimalus panna end proovile pikemateks rattasõidu distantsideks. Gran Fondod sobivad erinevate tasemetega harrastajatele ja sportlastele, kindlasti ei jää keegi rajale päris üksi ja kellegagi on ikka võimalus koos sõita. Gran Fondo annab hea võimaluse tutvuda uute põnevate radadega ja kaasvõistlejatega. Kellel vähegi võimalik, siis soovitan kindlasti osaleda ka piiritagustel Gran Fondodel. Väga lahe kogemus!