Menüü

Rattaralli suursaadikute lood: Ardu Ernits

15.05.2024

"Praegu on need, kes sõitma tulevad, rattaspordist teadlikumad."

Ardu Ernits 2023. aasta Tartu Rattarallil. Autor: Henrik Habicht

Ardu Ernits (62) on Tartu rattaralli läbinud juba 40 korda.* Ernitsa meelest on aastatega jäänud rattarallil vähemaks ühepäevaliblikaid, kes muul ajal rattasporti ei harrasta. Praegu on joonele tulevate pedaalijate arv väiksem ning need, kes sõitma tulevad, on rattaspordist ka teadlikumad.

 

„Varem oli tihti nii, et mõni tugev suusataja või aerutaja tuli ratta selga, aga nende lugupidamine teiste jalgratturite suhtes võis olla natuke kahvatum. Nüüd on joonel rohkem inimesi, kes pole rattaspordis võhikud ja kellel on teiste osalejatega vastastikune respekt olemas,” rääkis ta.

 

Ernitsa ettevalmistus ralliks on aastatega jäänud enam-vähem samaks ning keskmiselt koguneb sõidukilomeetreid enne võistlust 2000‒2500. „Eks see meie ilm ole selline, nagu ta on, et rattaralli ajaks ei jõua end nii vormi sõita, et tunne juba väga hea oleks. Vorm on selleks ajaks kusagil vahepeal,” ütles ta.

 

Ernits on endale alati teadvustanud, et inimene on liikuv loom ja et mingit sporti tuleb teha. „Vahepeal tuleb keha kurjaks ka ajada, mistõttu osalengi erinevatel võistlustel,” ütles ta. Kuna Ernits on enda sõnul tüpaažilt pigem laisk, siis paneb ta igal hooajal end kusagile maastikusarjale samuti kirja. „Siis olen nagu tanki pandud, et tean, et pean sõitma minema. Muidu on nii, et sõidad rattaralli kevadel ära ja ülejäänud aja oled niisama,” tõdes ta.

 

Suurima õppetunnina rõhutab Ernits tõsiasja, et oma võimeid ei tasu üle hinnata. Nimelt läks ta enda sõnul tänavuse kontseptsiooniga pisut alt, kui oli valida, kas startida saadikutega eestpoolt või minna tagant oma tavapärases grupis. „Oli selline loll mõte, et kui stardin eest, et siis tagant tulevad tugevad järele ja küll siis valin endale sobiva pundi ja matkan nendega lõpuni,” ütles ta.

 

Läks aga nii, et kiirete gruppide jõudmine Ernitsani võttis omajagu aega ning kui need lõpuks temani ka jõudsid, oli nende tempo liiga suur, et kaasa minna. „Mulle sobiva tempoga grupp sai mind kätte alles ca 10 kilomeetrit enne finišit ja selleks ajaks olin ma ise juba nii sült,” meenutas ta.

Ernits sai enda sõnul valusalt tunda maanteesõidu kuldreeglit, et kes ei jõua grupis sõita, see peab üksinda tööd tegema. „Sain seda omal nahal ja väga valusalt tunda,” ütles ta muheledes.

 

* Eveliis Vaaksi kirjutatud rattaralli suursaadikute lood ilmusid ajakirjas Ma Olen Jalgrattur (nr 38, juuli 2023).

Suursaadiku tiitliga tunnustatakse neid, kes löönud kaasa vähemalt kolmekümnel rattarallil. Tiitli on välja sõitnud 58 harrastajat.