Menüü

Suuskade määrimine algajatele: mida peate teadma

11.02.2024

Suusasõbrad teavad, mida tähendab hästi libisev ja pidav suusk – ei peagi nagu midagi tegema ja liugled nagu iseenesest lumistel nõlvadel. Suusad saab hästi libisema ka kodustes tingimustes. Anname ülevaate nippidest, mis muudavad järgmise suusasõidu nauditavaks.

Tartu Maraton 2023. Autor: Adam Illingworth

Alustame põhitõdedest. Murdmaasuusatamises on kaks stiili: klassikaline, mis nõuab suuskade all pidamismääret ja uisustiil, mis nõuab ainult libisemist.

 

Klassikatehnikas suusatamine = Skin suusad või klassikasuusad pidamismäärdega?

Klassikatehnikas suusatades on vaja head pidamist – et suusk tagasi ei libiseks. Pidamismääre kantakse suusa keskele ehk sideme alla ja veidi ka sidemest ettepoole. Seda nimetatakse määrdealaks. Väljaspool määrdeala, suusa ees ja taga soovite head libisemist. Määrdeala märgitakse vastavalt suusataja kaalule ning sellega aitab tavaliselt pood, kust suusad ostate. Populaarseks on muutunud skin suuskade kasutamine. Skin suusad annavad teile hea pidamise, ilma et oleks vaja pidamismääret või kliistrit suusa alla kanda. Tagasi libisemist takistab spetsiaalne karv ehk skin.

 

Et tagada hea libisemine ja suusapõhjade kaitse, on vaja kõiki suuski hooldada – olgu see siis klassikasuusk, skin suusk või uisutehnika suusk. Lihtsaim viis libisemist parandada on kasutada vedelat libisemisvaha. Suurepärased tooted koduseks kasutamiseks ja libedaks suusasõiduks on Swix  kiirvahad, näiteks Swix PS Liquid ja HS Liquid. Kiire ja lihtsa libisemise tekitad, kui pihustad vedeliku vildiga korgile, kannad ühtlaselt libisemisalale, ootad 15min ning harjad.

 

Skin suusakade hooldus

Skin suuski tuleb samuti hooldada, et saada parim võimalik sõiduelamus. Soovitame seda teha regulaarselt:

  • Impregneerimine muudab skin´i vett hülgavaks. Kui skin imab vett, võib see külmuda. Külmunud skin ei pea ja libiseb tagasi. Selle vastu aitab impregneerimine, soovitame seda teha 1-2 korda hooaja jooksul – sobiv toode Swix Skin Impregnation.
  • Skin´i puhastamine on oluline, et eemaldada pärast kasutamist rajalt suuskade alla jäänud  mustus ja saasteained. Sõltuvalt kui must on lumi võib seda teha iga mõne suusasõidu järel – sobiv toode Swix Skin Cleaner. Oluline teada - ära kasuta suvalist vedelikku, kuna see võib Skini suusa alt lahti sulatada.
  • Hea libisemine tagamiseks hõõru skin´ile Swix Skin Boost. Seda soovitame enne igat suusasõitu. Swix Skin Boost kantakse karvale, et parandada libisemist ja vältida karva jäätumist

 

„Traditsiooniliste“ klassikasuuskade hooldus

Pidamismääre valitakse vastavalt suusatama mineku päeva temperatuurile ja oludele. Kui on külm, siis tahke määre vastavalt ilmale ja kui on märg lumi ning temperatuur üle nulli, siis kliister, samuti vastavalt lumetüübile. Temperatuurivahemikud on märgitud määrdepurkidele. Ärge unustage, et pidamismääre käib ainult määrdealasse. Määre kantakse hõõrudes pidamisalale ja silutakse sünteetilise korgiga.

 

Uisusuusad peavad lihtsalt libisema!

Nüüd olete tutvunud klassikalise suusatamisega, st. pidamist vajavate suuskadega. Uisusuusad seevastu peavad ainult libisema! Teisisõnu, te ei vaja skin´i, ei pidamismäääret ega ka kliistrit. Uisusuuskadel peab kogu suusk libisema – otsast lõpuni. Kodustes tingimustes soovitame enne igat suusasõitu kasutada ilmale vastavat vedelvaha, nt. eelpool mainitud Swix PS või HS Liquid. Et suusapõhjasid kaitsta on aegajalt vajalik ka libisemisala puhastada (sobiv toode Swix Glide Wax Cleaner) ja parafiinida – st. kuumvaha suusa alla kanda triikraua abil. Kellel kodus vahendid puuduvad saavad seda teha spordipoes.

 

Natuke ettevalmistust on parem kui mitte midagi

Heade suuskade saamiseks on lugematu arv meetodeid. Professionaalid, keda vaatame telerist, kulutavad tunde määrete testimiseks ja suuskade ettevalmistamiseks, leidmaks päeva parim libismismääre ja pidamismääre. Meie väljakutse on teha suuskade määrmine võimalikult lihtsaks ning selleks sobivad eelpool kirjeldatud kiired meetodid suurepäraselt. Head suusatamist!

 

Tekst: Martti Himma – Swix Baltics

Pildid: swixsport.com, Flawia Krawczyk; Klubi Tartu Maraton

 

Swix on Tartu Maratoni ametlik määrdepartner – hästi töötavad suusad on maratonielamuse alus!