Menüü

Viis nõuannet, kuidas jooksu- või kõnniharjumust järje peal hoida

02.04.2024

Mida teha, kui tunned et vaatamata tärkavale kevadele ja järjest valgemale ajale ei ole mõnel päeval kohe üldse soovi trenni teha? Appi tulevad Jooksuvana Mart Einasto lihtsad ja praktilised soovitused!

 

Tartu Maastikumaraton 2023. Autor: Adam Illingworth

Ju see tunne on igaühele tuttav, et "peaks midagi tähtsat tegema, aga ikka tuleb midagi vahele". Päevad lähevad aga pihta hakatud, tehtud või lõpetatud ei saa ega ei saa.

 

Siin on kaks reeglit ja kolm nõuannet, mis aitavad pidevat edasilükkamist vältida. Reeglid on koheseks kasutamiseks, nõuanded oma elustiili muutmiseks.

 

Esimene reegel kannab nime "tee esimene samm"

Näiteks jooksu- või kõnniringi edasi lükkama hakates tuleks mõelda umbes nii: „Panen ikkagi vajalikud asjad valmis. Ma võin ju ka mitte minna, aga siis on nad teinekord kohe käepärast.“  Rõivaste, jalatsite, telefoni, võtmete ja muu tarviliku valmis panemise käigus meie mõtteviis tavaliselt muutub. Pane riided selga ja järgi järgmist, toreda nimega "5 minuti reeglit". 

 

"Viie minuti reegel"

Tee oma kavas olnud tegevust - reibast kõndi või jooksu - viis minutit. Kui siis on jätkuvalt tõrges tunne või soovimatus, pööra rahulikult ümber ja mine süümepiinadeta tagasi. Aga julgelt üle üheksal juhul kümnest on viie minutiga vastumeelsus läinud ja kavatsetu saab tehtud. Milline mõnus tunne see on! Ja just sellest tundest kasvab välja järgmine nõuanne.

 

"Loo seos positiivsete asjadega"

Korralda nii, et pärast kavandatud tegevust ootab ees midagi mõnusat. Kuum dušš, mõnus amps maitsvat, meeldiv vestlus, huvitav lugemine või vaatamine. Nii kaob tasapisi vajadus edasi lükata, sest meie teadvuses muutub see mõnusaks, positiivseks tegevuseks. Järgmine nõuanne on selle loomulikuks jätkuks. 

 

"Muuda kõnni- või jooksuringid osaks oma loomulikest rituaalidest"

Kogu meie elu koosneb erinevatest kordustest - une, söögi, töö- ja puhkuse rütmidest. Igaühel on nendeks välja kujunenud omad väikesed meeldivad rituaalid. Hommikukohv, lõunapaus töö juures, enne magamajäämist lugemine. Paigutage selliste rituaalide hulka ka jooksu- või kõnniring ning üsna pea kujuneb see elu iseenesestmõistetavaks osaks.  

 

Viiendaks soovituseks on "korrasta keskkond" ehk siis kõik meid ümbritsev

Jooksuasjadele olgu hästi ligipääsetav "oma" koht. Pane häirivad asjad pilgu alt ära ja soodustavad vastupidiselt nähtavale kohale. Selline asjade ümberkorraldamine muudab kodu inspireerivaks!    

 

Kui tahad rohkem teada, miks me asju edasi lükkame ja kuidas sellest üle saada, siis loe raamatu "Jooksmise ülistuseks" teist peatükki Järjepidevuse leidmine. Soeta raamat ApolloRahva Raamatu või Kirjastuse Tänapäev lehelt.